HEVC H.265 چیست و چرا برای فیلم های 4K بسیار مهم است؟

۱۳۹۷/۰۶/۲۱ ۱۴:۵۲:۵۷

چندین سال قبل، دوربین های نظارتی HD توسعه یافتند اما تاکنون به طور گسترده ای استفاده نشده بودند. چرا؟

چون به پهنای باند زیادی نیاز داشتند و به دلیل کیفیت بالای تصاویر فضای زیادی از حافظه را اشغال می کردند و خیلی سریع دیگر فضای روی حافظه باقی نمی ماند و هچنین هنگام تماشای فیلم آنلاین  ناگهان کیفیت فیلم خیلی کاهش پیدا می کرد. این مسائل بود که دوربین های HD به طور گسترده ای استفاده نمی شد.

 

اما چطور این دوربین ها در حال حاضر خیلی محبوب هستند؟

با افزایش تعداد زیاد ویدیو در اینترنت از طریق وب سایت های محبوب مانند YouTube و Netfix، برای به دست گرفتن این بازار نیاز به یک چاره بود. از آنجای که فیلم های HD به حافظه و پهنای باند زیادی نیاز داشتند نیاز به یک روش فشرده سازی فیلم کاملا مشهود شد.

 

AVC /H.264 چیست؟

H.264 استانداردی برای فشرده سازی ویدئو است، فرایند تبدیل ویدیو دیجیتال به یک فرمتی که ظرفیت ذخیره سازی یا انتقال آن کمتر شود. فشرده سازی ویدئو (یا کدگذاری ویدئو) یک تکنولوژی ضروری برای تلویزیون دیجیتال، DVD-Video، تلفن همراه، دوربین های مداربسته تحت شبکه است. استاندارد سازی فشرده سازی ویدیو باعث می شود که محصولاتی از تولید کنندگان متنوع (مثلا رمزگذار، رمزگشایی و رسانه ذخیره سازی) برای تعامل با یکدیگر استفاده کنند. البته همین موضوع باعث می شود روش های فشرده سازی دیر محبوب شوند. مثلا روش فشرده سازی H.264 در سال 2003   منتشر شد ولی چند سال بعد محبوب شد چون باید تولید کنندگان سخت افزار، سخت افزارهای تهیه می کردند که با روش سازگار باشد.

 

نحوه فشرده سازی H.264

به عکس زیر توجه کنید

 

 

 

الگورتیم فشرده سازی،  تصویر را به مناطقی به نام بلوک تقسیم می کند و مناطقی که دارای یک رنگ هستند را شناسای می کند و یکبار کد رنگ را ذخیره می کند و هرجا که لازم باشه کد را یادآوری می کند. مثلا آسمان را در نظر بگیرید یکبار کد رنگ آبی ذخیره می شود و این خیلی کارآمدتر است تا اینکه به ازای هر پیکسل کد رنگ دخیره شود و این باعث کاهش اندازه فایل می شود.

این روش بر پایه مفاهیم استانداردهای قبلی مانند MPEG-2 و MPEG-4 Visual و قابلیت فشرده سازی و اطمینان (یعنی فیلم با کیفیت با کیفیت بالاتر) و انعطاف پذیری بیشتر در فشرده سازی، انتقال و ذخیره سازی ویدیو استوار شد.

 

HEVC / H.265 فشرده سازی فیلم ها با کارایی بالا، برای ویدیو 4K

رمزگذاری ویدئو با کارایی بالا، با عنوان HEVC یا H.265 شناخته می شود که در سال 2013  توسعه یافت. این روش رمزگذاری مانند H.264 کار می کند با این تفاوت که اندازه بلوک ها در این روش از 4*4  تا 64*64 است. ولی در H.264 حداکثر اندازه هر بلوک 16*16 است. استفاده از H.265 باعث کاهش 50% حجم فایل می شود بدون آسیب به کیفیت فیلم، اما به همان دلیلی که H.264 چند سال بعد محبوب شد این روش نیز هنوز خیلی محبوب نیست، اما برندهای معروف تولید کننده دوربین مدار بسته مانند هایک ویژن از این تکنولوژی در دوربین های مداربسته خود استفاده می کند.

 

https://shop.ita-cctv.ir

 

 

کلمات کلیدی : دوربین های نظارتی HD , AVC /H.264 چیست؟ , نحوه فشرده سازی H.264 , HEVC / H.265 فشرده سازی فیلم ها با کارایی بالا، برای ویدیو 4K , انواع دوربین مداربسته با تکنولوژی فشرده سازی , دوربین مدار بسته در شیراز , دوربین مداربسته هایک ویژن در شیراز , گذاری H.265 , کد گذاری h.264 ,