4 فاکتور تعیین کننده قیمت دوربین مداربسته

۱۳۹۷/۰۵/۲۸ ۱۶:۱۷:۴۸

فاکتورهای تعین کننده قیمت دوربین مدار بسته

یکی از موارد مهم برای انتخاب دوربین مداربسته، قیمت آن است. شاید قبلا به فروشگاه دوربین مداربسته سر زده باشید، معمولا دوربین ها از نظر ظاهری تفاوت زیادی با هم ندارند ولی قیمت آنها خیلی با هم متفاوت است. بعد از مطالعه این مقاله به راحتی می توانید متوجه دلیل تفاوت قیمت بین دوربین های مختلف شوید.

1-قطعات برد هوشمند: قطعات برد هوشمند در دوربین مدار بسته در کیفیت تصاویر ضبط شده نقش اساسی دارند. هرچه این قطعات دارای کیفیت بالاتر، برند معروف تر و طول عمر بیشتر باشند، قیمت آنها نیز بیشتر می شود.

سنسور تصویریا پردازنده: پردازنده تصویر دوربین مداربسته به منزله “چشم” در دوربین مداربسته است. پردازنده یا سنسور تصویر دوربین امنیتی، می تواند نور را به لنز دوربین مداربسته برساند و آن را به سیگنال الکترونیکی تبدیل کند. در نتیجه این روند، شما می توانید به تصاویر و یا فیلم های دوربین های امنیتی خود دسترسی پیدا کنید. در واقع، پردازنده تصویر دوربین مداربسته شامل عناصر تصویری است که پیکسل نامیده می شوند. میزان نوری که بر روی سنسور می افتد، بر اساس تعداد الکترون بیان می شود. هرچه تصویر روشن تر باشد، الکترون بیشتری تولید می شود. سپس توسط مدارهای الکترونیکی که داخل دوربین قرار دارند، پردازش می شود. در حال حاضر، دو تکنولوژی اصلی وجود دارد که می تواند به عنوان سنسور تصویر در یک دوربین استفاده شود. این دو تکنولوژی عبارتند از CCD و CMOS تفاوت این دو و نقاط قوت و نقاط ضعف هر کدام، در مقاله های قبل توضیح داده شده است. سنسور تصویر برند سونی یکی از بهترین سنسورهای تصویر در دنیا است و قطعا این سنسور از قیمت بالای برخوردار است.

 • لنز دوربین: لنز دوربین مداربسته یکی از تجهیزات اصلی در سیستم نظارتی است و نقش اصلی را در ثبت تصاویر با کیفیت دارد. کیفیت بالا است که قیمت دوربین ها را متقاوت می کند.
  •  لنزهای Auto Iris (اتو ایریز) به منظور کنترل میزان نور عبوری استفاده می شوند. هرچه نور بیشتر باشد، عدسی کوچکتر می شود و هر چه نور محیط کمتر شود، عدسی بازتر می شود تا نور بیشتری بر روی تراشه تصویر برداری منتقل شود.
  • میدان دید که به اختصار FoV نامیده می شود، فضای تحت پوشش دوربین را نشان می دهد. فاصله کانونی هر لنز با واحد میلی متر بیان می شود. در دوربین های مداربسته، لنز 2.8 میلی متری، فضای افقی برابر با 74 درجه را تحت پوشش قرار می دهد. یک لنز استاندارد 8 میلی متری، زاویه ای برابر با 30 درجه را شامل می شود.
  • زوم یا بزرگنمایی لنز دوربین مداربسته، به صورت دستی و اتوماتیک انجام می شود. در لنزهای دستی، امکان بزرگنمایی تصاویر وجود دارد. در لنزهای اتوماتیک دوربین مداربسته یک موتور DC  وجو دارد. در این نوع لنز، امکان تنظیم زوم دوربین مدار بسته را از راه دور میسر می کند.
  • پلاستیکی یا شیشه ای بودن لنز در تصویر دوربین تاثیر گذار است. لنزهای شیشه ای دارای کیفیت بهتر هستند.

 

 • LED:  این قسمت برای دید در شب و محیط های تاریک به کار می رود. این ال ای دی ها می تواند در کنار لنز و داخل کاور باشد و یا به صورت یک پروژکتور در نزدیکی دوربین مداربسته نصب گردد.
 • IR Cut Filter: این بخش مسئول تنظیم کیفیت تصویر مطابق با تغییرات نور محیط می باشد. IR Cut Filter، یک قطعه مکانیکی است که به سنسورهای تصویر به منظور تنظیم و انتخاب نور، کمک می کند. این فیلترها باید بالاترین کیفیت را داشته باشند.
 • کابل OSD این نوع کابل، در دونوع منودار و معمولی وجود دارد. نوع منودار آن برای تنظیم شرایط تصویربرداری مناسب است.

 

2-کیس یا بدنه دوربین مداربسته: کیس دوربین حدود 10% الی 20% در تعین قیمت دوربین نقش دارند. کیس های با کیفیت و دارای درجه استاندارد محیطی ip و مقاوم در برابر نفوذ آب و گرد و غبار قیمت بسیار بالاتری از کیس های پلاستیکی دارند. همچنین اندازه کیس هم یکی دیگر از فاکتورهای تاثیر گذار می تواند باشد.

 

3-برند: همانطور که می دانید برند بودن یک محصول در تعین قیمت خیلی تاثیرگذار است. اما چرا؟ زیرا برند های معروف از قطعات با کیفیت برای ساخت محصولات خود استفاده می کنند و همچنین دارای گارانتی و خدمات پس از فروش هستند، در نتیجه برند در قیمت تاثیر بسزای دارد.

4-تاثیر نرم افزار:  موضوعی که معمولا خریداران حرفه ای نیز به آن توجهی نمی کنند و گاها اطلاعی در آن مورد ندارند نرم افزار داخلی دوربین مداربسته بوده که این نرم افزار تاثیر بسیار زیادی در کیفیت خروجی تصویر دوربین ها و قیمت آنها دارد.

 

https://shop.ita-cctv.ir

 

کلمات کلیدی : فاکتورهای تعین کننده قیمت دوربین مدار بسته , قطعات برد هوشمند , CCD , CMOS , لنز دوربین , LED , IR Cut Filter , کابل OSD , کیس یا بدنه دوربین مداربسته , برند , قیمت دوربین مداربسته , نرم افزار دوربین مداربسته , 4 فاکتور تعیین کننده قیمت دوربین مداربسته , قطعات برد هوشمند دوربین مدار بسته , قیمت دوربین مداربسته در شیراز ,