پروتکل TCP/IP

۱۳۹۷/۰۲/۱۶ ۱۱:۴۹:۱۷

مهمترین پروتکل ارتباطی در شبکه های کامپیوتری و به ویژه شبکه اینترنت TCP/IP می باشد.در اینترنت پروتکل های مختلفی وجود دارد که هر یک وظیفه خاص خود را انجام می دهند. پروتکل ها با توجه به تعریفی که در کتاب پروفسور تنن باوم به نام شبکه های کامپیوتری آمده است به قوانین و روال هایی که برای برقراری ارتباطات مورد استفاده قرار می گیرند اطلاق می شود. اما در زبان عامیانه پروتکل یک زبان مشترک بین سیستم های کامپیوتری است که آنها را قادر می سازد بتوانند با همدیگر تبادل اطلاعات داشته باشند.


کلمه TCP/IP مخفف Transmission Control Protocol Internet Protocol می باشد که نشان دهنده این می باشد که این پشته پروتکل بصورت کلی از دو پروتکل اصلی TCP و IP تشکیل شده است . نحوه عملکرد پروتکل TCP/IP اینگونه هست که در شبکه اینترنت اطلاعات (داده ها) به بسته های کوچکی به نام Packet تقسیم بندی میشوند .

سپس Packet ها از طریق شبکه منتقل میشوند در اینجا کار IP آن است که آنها را به میزبان راه دور منتقل کند .   TCP در انتهای دیگر بسته ها را دریافت و وجود خطاها را بررسی میکند اگر خطایی رخ داده باشد TCP میتواند ارسال مجدد بسته بخصوص را درخواست نماید . بعد از اینکه تمام بسته ها به درستی دریافت شدند ، TCP از شماره توالی برای ساختن مجدد پیام اصلی استفاده میکند .

به عبارت دیگر کار IP انتقال داده های خام Packet ها از یک مکان به مکان دیگر است. کار TCP کنترل امور و تضمین صحت داده ها می باشد.

 

 

قابلیت TCP / IP به چهار لایه تقسیم می شود که هر کدام شامل پروتکل های خاص است.

 

پروتکل های آن عبارتند از: پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP)، پروتکل انتقال فایل (FTP)، پروتکل پست اداری 3 (POP3)، پروتکل ساده انتقال ایمیل (SMTP) و پروتکل مدیریت ساده شبکه (SNMP).

لایه حمل و نقل مسئول حفظ ارتباطات پایان دادن به پایان در سراسر شبکه است. TCP ارتباطات بین میزبان ها را مدیریت می کند و کنترل جریان، تقسیم بندی و قابلیت اطمینان را فراهم می کند. پروتکل های حمل و نقل عبارتند از TCP و پروتکل دیتاگرام کاربر (UDP)، که گاهی اوقات به جای TCP برای اهداف خاص استفاده می شود.

لایه شبکه، همچنین به نام لایه اینترنت، با بسته ها ارتباط دارد و شبکه های مستقل را برای حمل بسته ها از طریق مرزهای شبکه متصل می کند. پروتکل های لایه شبکه IP و پروتکل کنترل پیام های اینترنت (ICMP) است که برای گزارش خطا استفاده می شود.

لایه فیزیکی متشکل از پروتکل هایی است که فقط بر روی یک لینک کار می کنند - جزء شبکه ای است که گره ها یا میزبان ها را در شبکه متصل می کند. پروتکل های این لایه عبارتند از: اترنت برای شبکه های محلی (LAN) و پروتکل قطعنامه آدرس (ARP).

مقاله های مرتبط

تاریخچه اینترنت

 

https://shop.ita-cctv.ir

کلمات کلیدی : فروش انواع دزدگیر , فروش انواع دوربین مداربسته ,