منظور از تراز سفیدی چیست؟

۱۳۹۷/۰۴/۰۹ ۰۸:۲۹:۳۶

معنی تراز سفیدی یا White Balance

به زبان ساده WB در عکاسی دیجیتال وظیفه تنظیم رنگ‌ها را برعهده دارد تا رنگ‌ها طبیعی‌تر ثبت شوند. برای یکی شدن رنگ در عکس با آنچه می‌بینیم باید رنگ‌ها را تنظیم کنیم. بیشتر منابع نوری مانند نورخورشید، فلاش‌ها و … دارای رنگ سفید خالص نیستن و دارای یک دمای رنگ (Color Temperature) هستند.

تراز سفیدی خودکار یا متعادل سازی سفیدی به صورت خودکار AWB

هنگام تماشای شعلۀ شمع با دوربین، نقاط سفید رنگ شعله به صورت آبی کم رنگ و نقاط کم دماتر شعله به رنگ زرد مایل به قرمز دیده می شود در صورتی که در واقعیت این گونه نیست و یا رنگ لباس های اشخاص در مقابل دوربین در محیط درون اتاق با محیط خارج از اتاق که نور بیشتری دارد، متفاوت است. اما با تماشای مستقیم این اتفاق نمی افتد و چشم انسان خطا نمی کند. مغر به صورت هوشمندانه‌ای رنگ‌ها را پردازش می‌کند. دوربین‌ها تنها می‌توانند دمای رنگ‌ها را با توجه به نور ساطع شده از آن‌ها حدس بزنند. در بیشتر موارد حدس دوربین‌ها صحیح است. ولی در برخی موارد اشتباه می‌کنند. برای همین برخی از عکس‌ها تم زرد یا آبی پیدا می‌کنند و رنگ‌ها حالت طبیعی خود را از دست می‌دهند. در دوربین های مجهز به AWB(Automatic White Balance)  باعث رفع مشکل عدم ترازی نور سفید در تصاویر به دست آمده از دوربین می شود و تصاویر با رنگ های واقعی و متناسب با درجه حرارت رنگ سفید موجود در محیط می دهد.

بازۀ دمایی عملکرد تراز سفیدی در دوربین ها بر حسب درجۀ کلوین بیان می شود که محدودۀ آن بین 2000 تا 10000 کلوین تغییر می کند یعنی سردترین رنگ (رنگ آبی سیر) از درجۀ رنگ 2000 کلوین آغاز می شود و به گرم ترین رنگ (قرمز سیر) با درجۀ رنگ 10000 کلوین ختم می شود. تراز سفیدی دوربین با تغییر دمای رنگ، دمای اضافی نور محیط را جبران می کند.


مقاله های مرتبط

سنسور CMOS چیست؟

 

https://shop.ita-cctv.ir

 

کلمات کلیدی : فروش عمده دوربین مداربسته , دوربین مداربسته در شیراز , انواع دوربین , انواع دوربین های مداربسته مخفی ,