سیستم شناسایی عنبیه چشم

۱۳۹۷/۰۳/۰۹ ۱۱:۳۰:۱۴

سیستم شناسایی عنبیه چشم

تکنولوژی بیومتریک

روشی منحصر به فرد برای شناسایی انسان بر اساس یک یا چند صفت ذاتی فیزیکی و یا رفتاری است.

در علم کامپیوتر، به طور خاص، روش بیومتریک به عنوان شکلی از مدیریت دسترسی هویت و کنترل دسترسی استفاده میشود.

علاوه بر آن از روش بیومتریک برای شناسایی گروهی از افراد که تحت نظارت نیز استفاده میشود.

ویژگی های بیومتریک را می توان به دو دسته اصلی فیزیولوژیکی و رفتاری تقسیم نمود.

 • ویژگی فیزیولوژیکی، شکل بدن مرتبط است، برای مثال میتوان به اثرانگشت، تشخیص چهره، اثر کف دست، هندسه دست، تشخیص عنبیه، تشخیص شبکیه و دی ان ای اشاره نمود.

ویژگی رفتاری به رفتار یک فرد مرتبط است. برای مثال میتوان به نحوه راه رفتن، صدا و شکل امضای یک فرد اشاره کرد.

از مزایای اصلی استفاده از تکنولوژی بیومتریک میتوان به منحصر به فرد بودن، قابل تکرار، غیر قابل فراموشی، غیر قابل سرقت، عدم نیاز به نگهداری ویژه، سهولت در استفاده و سرعت بالا اشاره نمود.

عملکرد سیستم های بیومتریک به دو طریق اعتبار سنجی Verification)) و شناسایی Identification)) انجام میپذیرد.

در روش اعتبار سنجی یک اثر گرفته شده بیومتریک با یک نمونه ذخیره شده مقایسه میشود و اعتبار سنجی آن مورد بررسی قرار میگیرد. برای مثال در کارت های هوشمند، نام کاربری و شماره شناسه مورد بررسی قرار میگیرد.

در روش شناسایی تعدادی از آثار بیومتریک گرفته شده در برابر پایگاه داده ای از نمونه های بیومتریک به منظور شناسایی آیتم مورد نظر مورد مقایسه قرار میگیرد

 

 

عنبیه نگاری (Iris Recognition)

عنبیه هر شخص 18 ماه بعد از تولد کامل میشود و توسط پلک، مژه ها و شبکیه محافظت میشود.

در مقایسه با دیگر ویژگیهای بیومتریک، عنبیه به سختی تغییر شکل خواهد داد و در مقایسه با چهره و اثر انگشت در سیستم احراز هویت، از منحصر به فردی بالاتری برخوردار است. یکی از معایبی که در این روش میتوان به آن اشاره کرد، هزینه بالای تجهیزات به منظور اسکن عنبیه می باشد.

عنبیه نگاری از دو بخش گرفتن تصویر عنبیه و شناسایی آن تشکیل میشود.

در بخش اول تصوی مناسب و قابل قبولی از چشم گرفته میشود. بخش دوم شامل دو مرحله میباشد. مرحله اول، استخراج منطقه عنبیه و مرحله دوم ایجاد کد عنبیه وانجام تطبیق بر اساس خصوصیات عنبیه.

 •  

  اخذ تصویر چشم از دستگاه ورودی مرحله اول شناسایی فرد با استفاده از عنبیه نگاری است. دستگاه از یک دوربین برای گرفتن تصویر و نور و سنسورهای تصویر برای گرفتن صحیح الگوهای عنبیه تشکیل شده است. به طور کلی دستگاه رابطه نزدیکی با کارایی سیستم دارد.

  عموم دستگاههای ورودی عنبیه از اشعه مادون قرمز چند طول موجی به منظور جلوگیری از تاثیرات نور خارجی بر روی عکس استفاده میکنند. بر خلاف روش چهره نگاری در این روش به منظور بالا بردن رزولوشن، عکس به صورت کلوزآپ گرفته میشود. در روش کلوز آپ به دلیل کمی عمق میدان، فوکوس روی تصویر مشکل میباشد و برای داشتن تصویری واضح باید سرعت شاتر و گرفتن عکس را بالا برد. شدت اشعه مادون قرمز ناچیز است و برای انسان غیر مضر میباشد. با این حال اثرات روانی نامناسبی روی افراد خواهد گذاشت.

   

  پس از گرفتن عکس چشم، باید محل دقیق عنبیه از آن استخراج شود. با تشخیص مرز درونی عنبیه از مردمک و مرز بیرونی عنبیه از صلبیه این روند به پایان میرسد. پس از شناسایی محل عنبیه، محدوده مورد شناسایی به 8 حلقه کوچک تقسیم میشود(در شکل زیر محل هر 8 حلقه به رنگ خاکستری مشخص شده است.) وکد مورد نظر با محاسبه این متغییرها( در جهت و یا خلاف جهت عقربه های ساعت )به دست می آید.

   

   

https://shop.ita-cctv.ir

کلمات کلیدی : دوربین مداربسته در شیراز , فروش انواع دزدگیر , انواع دزدگیر در شیراز , فروش عمده انواع دوربین مداربسته در شیراز ,