سنسور CMOS چیست؟

۱۳۹۷/۰۲/۱۹ ۱۱:۲۹:۴۲

سنسور CMOS چیست؟

در سال ۱۹۹۸ حسگرهای سیماس به‌عنوان فناوری ثبت تصویر ابداع گردید  و میتوان گفت جایگزینی برای ccd است.

حسگر یا سنسور CMOS مخفف عبارت Complementary metal oxide semiconductor می باشد. حسگرهای CMOS را گاهی با نام DIS نیز میشناسند.

این سنسور از هزاران سلول بسیار ریز که حساس به نور می باشند تشکیل شده است. در حقیقت از برخورد نور با این سلولها الکتریسته ایجاد می گردد. و این الکتریسته پس از پردازش تبدیل به تصویر می شود . از نظر ماهیت تفاوت چندانی با ccd ندارد. اما در نحوه استفاده از نور دریافت شده و انتقال آن به صورت سیگنال‌های الکتریکی متفاوت است.

 ساخت تراشه‌های سیماس نسبت به سی‌سی‌دی ارزانتر در می‌آید. دیگر مزیت این حسگرها نسبت به سی‌سی‌دی اینست که توان مصرفی آنها پایین‌تر می‌باشد. به‌علاوه، در حالی که سی‌سی‌دی تنها برای ثبت شدت نوری که بر روی هر یک از صدها هزار نقاط نمونه‌برداری می‌افتد کاربرد دارد، می‌توان از سیماس برای منظورهای دیگر، نظیر تبدیل آنالوگ به دیجیتال، پردازش سیگنال‌های بار شده، تراز سفیدی (white Balance)، و کنترل‌های دوربین ، نورسنجی، فوکوس اتوماتیک و کارهای دیگر مورد نیاز در حین عکاسی استفاده کرد. بنابراین سنسورهای CMOS دارای مدارات مجتمع پیشرفته تر و اندازه های کوچکتر و نیز باهوش‌ترند و می‌توانند خیلی از عملیات پردازش تصویر را به جای واگذارکردن به پردازنده دوربین دیجیتال خودشان انجام دهند.

هم چنین می‌توان تراکم نقاط و عمق بیتی تصویر را به راحتی بدون افزایش بیش از اندازه قیمت، بالا برد به همین دلیل سرعت پردازش بسیار بالاست. این مزیت باعث می شود سنسور CMOS در مواردی که نیاز به دوربین مدار بسته ای با سرعت ضبط فریم بالا وجود دارد بیشتر استفاده شود.

مقاله های مرتبط

سنسور CCD

تاریخچه دوربین مداربسته

 

https://shop.ita-cctv.ir

 

کلمات کلیدی : دوربین مداربسته در شیراز , فروش عمده دوربین مداربسته در شیراز , فروش انواع دوربین مخفی , دزدگیر در شیراز ,