سنسور CCD

۱۳۹۷/۰۲/۱۸ ۱۰:۵۰:۱۱

CCD در اواخر دهه 1960 توسط محققان آزمایشگاه بل اختراع شد و در اول تصور می شد که یک حافظه کامپیوتری است اما به زودی معلوم شد که ccd کاربری های دیگری هم دارد مانند تصویر گیری چرا که حسگرهای سیلیکون نوری در خود داشتند و مانند موتور در ماشین سنسورهای CCD در دوربین های دیجیتالی برای عکس گرفتن به صورت ابزار اصلی کار می کردند. در فرم بسیار ابتدایی سنسورهای CCD، چشم های الکترونیکی برای دوربین هستند که نور را می گیرند و تبدیل به عکس می کنند و متعاقب آن سیگنال هایی را ساطع می کنند که باعث می شود تصویر دیجیتالی به وجود آید. این در اصل پرده شبکیه دوربین شماست .CCD یک مدار مجتمع خیلی حساس است که از دانه هایی تشکیل شده که با دریافت نور و تبدیل آن به جریان الکتریکی ، هرکدام از این دانه های حس گر ، جریان را ذخیره کرده و سپس تخلیه می کند. درحال حاضر به طور وسیعی در دوربین های دیجیتال عکاسی و فیلمبرداری از CCD استفاده می شود. دستگاه های دیگری نیز مانند تلسکوپ های نجومی و حتی سیستم های خوانش بارکد از CCD استفاده می کنند. تعداد حس گرهای تشکیل دهنده هر CCD ، رزولوشن تصویر ثبت شده توسط دوربین را تعیین می کند که این مقدار معمولا بر مبنای مگا پیکسل تعریف می شود.در واقع عدد چند میلیونی که برای تصویر شما تعریف می شود ، حاصل ضرب تعداد نقاط طول در عرض CCD است. یک CCD خوب می تواند تصویر شما را در حداقل میزان نور محیط ثبت کند و کیفیت و رزولوشن را به خوبی حفظ کند. البته CCD دربین حس گرها ، نسبت به ضربه حساسیت بیشتری دارد.

http://ita-cctv.ir/photos/6/مقاله%20ها/ccdanatomyfigure1.jpgبه زبان ساده تر می توان گفت سی سی دی ترکیبی از نیمه رسانا و رسانا است که به طور ساده پس از دریافت نور با توجه به رنگ و شدت نور می تواند آن را به ولتاژ قابل تحلیل تبدیل کند برای فهم بهتر می توانید سی سی دی را یک جدول در نظر بگیرید ذرات فتون با برخورد بر هر کدام از خانه های این جدول تولید جریان الکتریکی می نماید و این ولتاژ کد کذاری شده و برای نمایشگر قابل شناسانی است. سی سی دی ها با توجه به ابعاد ، ساختار و تکنولوژی به کار رفته دارای اندازه های متنوعی هستند مثلا از نظر اندازی متعارفترین آنها ۱/۴ ، ۱/۳ و ۱/۲ اینچ می باشد که استفاده از اندازه ۱/۳ اینچ برای دوربین های مداربسته متداول تر است. اینکه سی سی دی چه حجمی از نور ورودی را به سیگنال تبدیل کرده و با چه سرعت و دقتی این کار را انجام دهد در رزولوشن و یا کیفیت تصویر نهایی تاثیر مستقیم دارد. شرکت های مختلفی امروزه سی سی دی تولید می کنند که معروفترین آنها در بازار دوربین های مداربسته می توان به کمپانی های سونی، پاناسونیک،شارپ و که در بازار ایران سونی و شارپ بیشترین درصد بازار را در دست دارند. صرفا به واسطه سی سی دی نمی توان رزولوشن یک دوربین را پیش بینی کرد زیرا پردازنده ای که در کنار سی سی دی سیگنال را تحلیل می کند در کیفیت نهایی تاثیر می گذارد. پس به عنوان یک مصرف کننده برای دوربین مداربسته آنالوگ به دنبال دوربینی با سنسور سی سی دی باشید و به مدل و اندازه سی سی دی و چیپ پردازنده که اصطلاحا دی اس پی DSP گفته می شود دقت نمایید.

مقاله های مرتبط

سنسور CMOS چیست؟

تاریخچه دوربین مداربسته

 

https://shop.ita-cctv.ir

 

کلمات کلیدی : دوربین مداربسته در شیراز , فروش انواع دزدگیر در شیراز , فروش عمده دوربین مداربسته در شیراز , فروش انواع دوربین مخفی در شیراز ,